Od danas do nedelje 52. Sabor narodnog stvaralaštva „Prođoh levač prođoh Šumadiju“

Od danas do nedelje 52. Sabor narodnog stvaralaštva „Prođoh levač prođoh Šumadiju“

Danas počinje Sabor narodnog stvaralaštva „Prođoh levač prođoh Šumadiju“ koji se tradicionalno održava u Rekovcu, Kalenićkom prnjavoru i u tamošnjem manastiru Kalenić.

Već večeras od 18 časova u osnovnoj školu naselja Kalenićki Prnjavor biće otvorena izložba slika „Kalenić 2022“.

Svake godine u okviru saborskih dana Turistička organizacija opštine Rekovac, tradicionalno organizuje takmičenje pevača amatera pod nazivom „Zlatni glas Sabora“.

Ove godine takmičenje će biti održano u petak u sali Doma kulture u Rekovcu sa početkom u 20 časova čiji je cilj negovanje starih, tradicionalnih i izvornih pesama i očuvanje nacionalnog, kulturnog, duhovnog identiteta srpskog naroda.

Posetioci će na ovogodišnjem Saboru moći da čuju frulu, harmoniku, videti duge brkove i pletenice. Predviđena je tradicionalna kolonija naivnog slikarstva.

Svečano otvaranje 52. Sabora je u subotu od 18 časova u porti manastira Kalenić nakon čega će uslediti kulturno umetnički program.

Još bogatiji program je u nedelju kada će u porti manastira od 8 biti održana Sveta liturgija, a od 11 časova uslediće priprema i degustacija starih jela i izložba domaće radinosti kao i prezentacija starih zanata.

U 12.30 sledi defile i nastup kulturno-umetničkih društava kao i izbor najlepše sabornice, najbrka, najduže pletenice i najlepše narodne nošnje.

Prvi Levački sabor održan je 1969. godine, u Belušiću. Program se sastojao iz dva dela: takmičenja u narodnom višeboju (skok s motkom, bacanje kamena s ramena, skok iz mesta, bacanje bombe u cilj i nadvlačenje konopca) i takmičenje pevača amatera. Nakon nekoliko godina program se proširio i na izvorno narodno stvaralaštvo i i obuhvatio ceo srez Svetozarevo.

Od 1980. godine Sabor se organizuje u prostoru manastira Kalenić.

Levački sabor je dobio ime po narodnoj izvornoj pesmi ovog kraja: „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“. Sabor je utemeljio Brativoje Marković, učitelj iz Belušića, a sadašnji organizatori su mu se za to odužili. Naime, u znak sećanja na njegov doprinos ustanovljena je povelja sa njegovim imenom koji se dodeljuje zaslužnim pojedincima i institucijama koje su uticale na kulturni i ekonomski razvoj Rekovca.