Prevencija i zaštita zuba kod dece

Prevencija i zaštita zuba kod dece

Dečija i preventivna stomatologija nastala je iz potrebe da se najmlađim članovima društva – deci pruži potpuna stomatološka zaštita. Zdravi zubi deo su usne duplje, koji ima višestruku funkciju. Oni učestvuju u funkciji žvakanja i govora, imaju estetski značaj, podstiču rast i razvoj vilica, odnosno skladan razvoj lica. Zdravlje usta i zuba kod dece preduslov je opšteg zdravstvenog stanja.

Stomatološki tretmani za decu su podjednako bitni kao i pregledi odraslih. Ipak, mnogi roditelji prave grešku ne vodeći decu na redovne preglede, jer se vode mišlju da deca svakako menjaju zubice i da nije važno koliko će biti zdravi.

Veoma je važno razviti ideju o zdravim navikama i pravilnom održavanju oralne higijene kod dece. Navike koje se oforme u ranom detinjstvu pratiće decu čitav život.

Deca imaju možda čak i veću potrebu da odlaze kod stomatologa zbog povećanog unosa slatkiša i sokova u organizam. Karijese češće stvara kod dece, nego kod odraslih.

Ukoliko zubi nisu zdravi, to može negativno da utiče na organizam. Isto tako, ukoliko dete redovno posećuje stomatologa, imaće manje problema i poteškoća kasnije sa zubima. Prema rečima Snežane Stanković, načenice stomatološke službe Doma zdravlja, deca na stomatološke pregledi treba da dolaze dva puta godišnje.

Osnovna uloga paste za zube je da potpomognu i povećaju mehaničko dejstvo četkice za zube i otklanjaju naslage sa desni i zuba, kao i da prijatnim mirisom uklone neprijatan zadah iz usta. Adekvatna količina fluora dovodi do povećane otpornosti zuba i pomaže u sprečavanju nastanka i razvoja karijesa.

Dečija stomatologija osim što u centru svog interesovanja ima lečenje zuba, takođe se bavi i prevencijom, odnosno savetovanjem roditelja od ranih meseci detetovog života, o tome kako se pravilno neguje usna šupljina, pa čak i pre nicanja prvog zuba.