U našoj zemlji godišnje od raka grlića materice oboli oko 1000 žena, a u 50% slučajeva dolazi do smrtnog ishoda ukoliko se bolest ne otkrije na vreme i ne leči adekvatnom terapijom, podaci su Populacionog registra za rak. I pored prevetivnih pregleda na koje se ukazuje kao metod ranog otkrivanja i eliminisanja bolesti, u našoj zemlji rak grlića materice već dugi niz godina nastavlja da bude jedan od vodećih uzroka obolevanja i umiranja u ženskoj populaciji. Iz tog razloga svake godine se obeležava nedelja prevencije ove vrste raka sa ciljem da se podstaknu žene da razmišljaju o svom reproduktivnom zdravlju i redovno obavljaju preventivne preglede. U 99% slučajeva rizik za nastanak ove vrste raka uzrokuju virusi koji su prisutni i kod ženske i kod muške populacije.
Rak grlića materice je zloćudni tumor, lokalizivan na donjem delu matertice. Bolest počinje kada se odredjene ćelije grlića materice promene i počnu nekontrolisano da se umnožavaju. Ginekolozi savetuju da svaka žena treba da odlazi na prevetivne preglede bez obzira na to da li sumnja na neku bolest ili ne. Zahvaljujući ovim pregledima svaka naznaka o mogućoj bolesti može gotovo uspešno na vreme biti uklonjena adekvatnom terapijom.
Od prve faze bolesti koja ne ukazuje ni na kakve simptome do njenog razvitka može proći čak i nekoliko godina, s toga je za žene važno da redovno vode računa o svom zdravlju i da se obrate lekaru ukoliko primete bilo šta neuobičajeno. Najčešći simptomi koji ukazuju na određene promene u organizmu jesu neredovna krvarenja.
Karcinom dojke i grlića materice su najčešći oblici karcinoma koji pogađaju žensku populaciju. Naša zemlja nalazi se na petom mestu u Evropi po obolevanju i umiranju od karcinoma grlića materice koji se uspešno može sprečiti ukoliko se na vreme otkrije.
Kao najadekvatiniju prevetivu ginekolozi pored redovnih pregleda, preporučuju i vakcinaciju protiv HPV virusa koju mogu da prime devojčice i dečaci pre stupanja u seksualne odnose do nekog adolescentnog doba.