Da li i na koji način Paraćinci dočekuju pravoslavnu Novu godinu

Da li i na koji način Paraćinci dočekuju pravoslavnu Novu godinu

U novogodišnjoj noći kada se kalendarski dočekuje nova godina preneli smo vam atmosferu isprativši kako se naši sugrađani provode i na koji način je dočekuju. Rezervacije su u paraćinskim restoranima bile popunjene, te je većina sugrađana u nekom od njih proslavila ovaj praznik. Ipak, iako nije zvanično prihvaćena 14. januara pravoslavni hrišćani proslavljaju Srpsku Novu godinu po kojoj od tog dana počinje godina. Iako bi njeno vrednovanje trebalo biti veće, iz godine u godinu broj ljudi koji je slavi se smanjio. Na paraćinskim ulicama živa atmosfera što na neki način možda govori da nisu prestali svi da je proslavljaju, te smo neke od paraćinaca pitali na koji će način dočekati Srpsku Novu godinu.

Za ovogodišnju Pravoslavnu Novu godinu većina restorana nije organizovala nikakav doček jer interesovanja nema previše. Ipak dva paraćinska ugostiteljska objekta „Apis“ i „Vojvoda“ odlučili su da sugrađane obraduju muzikom organizovavši prvoslavu. Paraćinci su u prilici da biraju dve varijente, te će u Apisu moći da se opuste uz zvuke akustične gitare i EX YU rok hitove, dok će u lokalu „Vojvoda“ uživati u taktovima narodne muzike.

Uzevši u obzir da se Srpska nova godina ne proslavlja kao ranije pogotovovo kod mlađe populacije, nas je zanimalo šta naši sugrađani misle da li se i u kojoj meri iskorenilo ushićenje kada je Pravoslavna Nova godina u pitanju.

Ova Nova godina poznata je još kao Stara i iako nije zvanična praznuje se i u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji i u pravoslavnim delovima Hrvatske. Osim ovih balkanskih zemalja 14. januar proslavljaju i u Rusiji, Belorusiji, Ukrajni, Jermeniji, Moldaviji i Gruziji. Kod nas ona ima poseban značaj jer je nastala kao znak otpora prema onima koji su pokušavali da uzdrmaju srpski indentitet.