O ekologiji i očuvanju prirode često se govori u Paraćinu poslednjih godina i održavaju predavanja na ovu temu. Jedno takvo je održano u srednjoj Tehnološkoj školi u kojoj inače i postoji obrazovni profil za zaštitu životne sredine. Eko-škola je svoj nadimak još jednom opravdala tako što je u njenom amfiteatru Udruženje EKOS održalo radionicu pod nazivom „Zeleni krovovi, zelene fasade i male urbane zelene površine kao adaptacija na klimatske promene“. Radionica je bila deo projekta „Zelenopolis“, a kakvu i koliku ulogu pejzažna arhitektura ima u očuvanju životne sredine objasnila je diplomirani inženjer iz ove oblasti Marija Ostojić.
Predavanje o uticaju pejzažne arhitekture na klimatske promene slušali su profesori koji rade u paraćinskom srednjoškolskom centru, a sve što su na današnjoj radionici naučili preneće na svoje učenike.
Udruženje EKOS koje je mnogo puta održalo slične radionice, prvi put je to uradilo sa Marijom Ostojić kroz pejzažnu arhitekturu.
Primena ovog rešenja u težnji ka adaptaciji na klimatske promene bilo bi veoma korisno u borbi za očuvanje životne sredine. Pored toga što bi bili korisni, zelene fasade i krovovi predstavljaju i veoma dobro rešenje u estetskom smislu.