Više puta smo čuli da je poziv lekara u poslednje dve godine jedan od najodgovornijih poslova današnjice. Pandemija korona virusa okrenula je svet naglavačke, promenila navike, narušava zdravlje, oduzima živote… Rad u crvenoj kovid zoni ili kovid ambulanti često je vrlo stresan, smene traju po 12 i više sati provedene pod vizirom, maskom i rukavicama. O svom radu u kovid ambulanti u poslednje evo već skoro dve godine, govori Dijana Stefanović doktorka Doma zdravlja Ćuprija. Od nje smo saznali koje su razlike u kliničkoj slici kod pacijenata na početku pandemije i poslednjih nedelja.
Dijana je u roku završila Medicinski fakultet u Nišu, radila je u Specijalnoj bolnici u Sokobanji kratko u Hitnoj medicinskoj službi da bi na samom početku pandemije dobila novo radno mesto – kovid ambulanta.
U kovid ambulanti Doma zdravlja Ćuprija rade dva tima sa po dva lekara i medicinskim osobljem. Jedan tim radi čitav dan da bi narednog imao vremena za odmor. I tako već skoro dve godine. Pacijenti koji dolaze na pregled najčešće se javljaju sa simptomima gušenja, temperature, umora i gubitka čula mirisa i ukusa. Teži simptomi si gubitak daha i bol u grudima.
Doktorka Dijana nas je dočekala u belom mantilu i sa zaštitnom maskom koju nije skidala ni u jednom momentu. Ova slika bila je gotovo nezamislima na početku pandemije.
Svakodnevno se suočava sa rizikom da virus „donese“ u dom, a to je dolazilo do izražaja na početku epidemije. Kako su meseci prolazili, pritisak i strah su bili sve manjeg obima što ne znači da Stefanovićeva ne vodi računa na poslu.
Prenosi svoja kao i iskustva svojih kolega iz života i kaže kako je pandemija u ogromnoj meri uticala na to da se promene svakodnevne životne navike. Počev od odlaska u kupovinu, na pijacu, u restoran pa i kod prijatelja ili rođaka. Te posete više nisu tako učestale kao nekada.
Ogroman broj medicinskih radnika zalaže se za masovnu vakcinaciju. U tom smislu primer daju na prvom mestu oni koji se nalaze na najvećem udaru. Pitali smo doktorku Stefanović u kojoj meri su njene kolege podržale imunizaciju protiv korona virusa.
Doktorka Dijana Stefanović je rođena 1985. godine u Ćupriji. U svom rodnom gradu je završila srednju Medicinsku školu i upisala Medicinski fakuletet u Nišu.
Dijana je samo jedna od osoba u belom mantilu koje su dobar deo svog života posvetile očuvanju zdravlja svojih sugrađana što je posebno došlo do izražaja u doba pandemije. Zato i spada u red onih koje smo svrstali u grupu Heroja pod maskama.