Slava i razlike u pripremi slavskog kolača u Paraćinu i uopšte Pomoravlju

Slava i razlike u pripremi slavskog kolača u Paraćinu i uopšte Pomoravlju

MEDIJSKI PROJEKAT KOJI PROIZVODI: "MEDIATIM PROJEKAT - PARAĆIN" podržan sredstvima opštine Paraćin

Slava je najvažniji verski i porodični praznik u Srbiji, a u Paraćinu, kao i u većem delu Srbije, obeležava se sa velikim poštovanjem i tradicijom. Slava u ovom kraju je prilika za okupljanje porodice, prijatelja i komšija, uz bogatu trpezu i posebne verske obrede. Iako se običaji mogu razlikovati od porodice do porodice, osnovni elementi slavskog obeležavanja u Paraćinu su uglavnom isti kao u ostatku Srbije.

Običaji i obeležavanje slave sastoji se u pripremi slavskog kolača, hrane ali i kuće, odnosno stana u kome se slava obeležava. Hrana koja se priprema za slavu je specifična i uključuje određena jela koja su vezana za tradiciju. Najvažnija jela su slavski kolač, žito, kao i meso, obično svinjsko pečenje ili pečena jagnjetina, zajedno sa prilozima, salatama i tradicionalnim jelima.

Slavski kolač je jedan od najvažnijih simbola slave. Obavezno se priprema kod kuće, u njega se stavlja osvešćenja voda, a obično ima specifičan oblik, kao što je kružna pogača sa krstom na vrhu, što simbolizuje veru.

Slavski kolač je simbol porodične slave i tradicionalni element slavske trpeze. Priprema se sa posebnom pažnjom, jer simbolizuje blagoslov, zdravlje i sreću za celu porodicu. Iako se recepti mogu razlikovati od porodice do porodice, osnovni princip je isti. Kolač je obavezno okruglog oblika, sa urezanim krstom na vrhu, i često se posvećuje u crkvi.

Ovo je tradicionalni recept za pripremu slavskog kolača i potrebni sastojci:

    1 kg brašna (najbolje je koristiti oštro brašno)

    2 jaja (jedno za testo, jedno za premazivanje)

    1 šolja mlakog mleka

    1 kvasac (oko 25 g svežeg ili 1 pakovanje suvog kvasca)

    1 kašičica šećera

    1 kašičica so

    50 g margarina ili maslaca

    50 ml ulja

    1 kašičica kvasca (ako koristite svež kvasac, možete dodati malo sirupa od meda ili šećera)

    voda po potrebi.

U malo mlakog mleka staviti šećer i kvasac, pa ostaviti da se aktivira oko 10-15 minuta, dok ne počne da peni. Ako koristite suvi kvasac, možete ga direktno dodati u brašno. U veliku posudu prosejte brašno, dodajte so, jaje, ulje i margarin ili maslac, a zatim i kvasac koji ste prethodno aktivirali u mleku. Počnite da zamesite testo dodajući po malo mlake vode ili mleka, dok ne dobijete glatko, mekano testo. Testo treba da bude elastično i da se ne lepi za ruke. U nekim receptima se dodaje i mala količina limunove kore ili vanilin šećera za miris, ali to je opcionalno. Pokrijte posudu sa testom i ostavite na toplom mestu da naraste oko 1-2 sata, dok ne udvostruči svoju veličinu.

Kada je testo naraslo, prebacite ga na pobrašnjenu površinu i blago ga premesite. Podelite testo na 2 dela, zatim veći deo koristite za osnovni oblik kolača, koji treba da bude okrugao. Razvucite ga rukama ili oklagijom u krug, manji deo testа iskoristite za pravljenje trake koja će biti u obliku krsta na vrhu kolača. Stavite oblikovano testo na pleh obložen papirom za pečenje. Na razvučeni osnovni krug stavite traku u obliku krsta, koja simbolizuje veru i Hrista.

Premažite kolač sa umućenim jajem (po želji, možete dodati malo mleka u jaje) kako bi kolač dobio lepu, zlatno-smeđu boju pri pečenju. Kolač možete dodatno ukrasiti tako što ćete na ivicama oblikovati male rozetice ili urezati ukrasne šare. Pre nego što stavite kolač u prethodno zagrejanu rernu (na oko 180°C), ostavite ga još 10-ak minuta da odstoji, kako bi nastavio da raste. Pecite kolač 25-35 minuta, dok ne dobije lepu zlatnu boju. Poželjno je da ga pečete u sredini rerne, kako bi se ravnomerno ispekao. Kada je kolač pečen, izvadite ga iz rerne i ostavite da se ohladi.

Na dan slave, slavski kolač se nosi u crkvu, gde ga sveštenik posvećuje tokom liturgije. Posvećeni kolač vraća se u dom i stavlja na slavski sto, gde će ostati tokom cele godine.

Slavski kolač je više od običnog testa — to je simbol porodične tradicije, vere i zajedništva. Kolač se priprema sa ljubavlju i pažnjom, a svaki korak od mešenja do posvećenja ima duboko versko i kulturno značenje.