Prirodno je najbolje – specifičnost biljnog sveta u paraćinskom kraju i njegova primena u svakodnevnoj ishrani

Prirodno je najbolje – specifičnost biljnog sveta u paraćinskom kraju i njegova primena u svakodnevnoj ishrani

MEDIJSKI PROJEKAT KOJI PROIZVODI: "MEDIATIM PROJEKAT - PARAĆIN" podržan sredstvima opštine Paraćin

Biljni svet Paraćina, koji se nalazi u centralnom delu Srbije, odlikuje se velikim bogatstvom i raznovrsnošću, što je rezultat geografske i klimatske specifičnosti ovog kraja. Paraćin je smešten u dolini reke Morave, što doprinosi plodnom tlu i povoljnim uslovima za razvoj biljaka. Takođe, umesto suviše hladnih zima i veoma vrućih leta, klima je umerena, što omogućava rast različitih vrsta biljaka, od voća i povrća do aromatičnog bilja i lekovitog bilja.

Paraćinski kraj je bogat i raznolik kada je u pitanju biljni svet, a mnogi od ovih biljaka imaju dugu tradiciju primene u kulinarstvu, medicini i narodnoj tradiciji. Specifičnost ove oblasti je u tome što se ovde kombinuje poljoprivreda sa tradicijama i običajima koji uključuju bilje koje raste u ovoj oblasti.

Sama Velika morava sa svojim pritokama dugo je bila izvor kvalitetne ribe, dolina plodnoj zemlji na kojoj gotovo sve uspeva, a brda i planine koje okružuju Pomoravlje pružale su utočiste različitoj divljači, dakle, sve što je bilo potreban za kvalitetnu trpezu bilo je tu, na dohvat ruke.

Kada je u pitanju aromatično bilje i začini u ovom kraju zastupljena je majlina dušica, oeršun, lavanda, smilje, ruzmarin i mnogo toga drugog. Sve ovo koristi se u svakodnevnoj pripremi raznih jela i kolača. Domaći peršun, koji je bogat vitaminom C, kao i celer, veoma su zastupljeni u kuhinji ovog kraja. Celer se koristi u supama, čorbama i salatama, a peršun u gotovo svim jelima. Paraćinu i okolnim selima paprika je ključna komponenta u pripremi jela, bilo sveža, sušena, ili u obliku ajvara. Ljuti biber se koristi u marinadama, salatama i mesu.

FOTO: https://www.mocbilja.rs

Majčina dušica se  često koristi u narodnoj medicini za lečenje respiratornih problema i probavnih smetnji, a takođe je vrlo popularna u pripremi jela, naročito u marinadama za meso i supama.

Pored toga, paraćinski kraj je bogat voćem i povrćem, poput jabuka, šljiva, dunja, krušaka kao i kupusom, krompirom, šargarepom, lukom, ali i pšenicom, kukuruzom, suncokretom i dr.

FOTO: Shutterstock

Stanovnici ovog kraja koriste svoje resurse u svakodnevnom životu, u ishrani, zdravlju i običajima. Povrće, voće i začinsko bilje koriste se u pripremi raznih jela, naročito tradicionalnih jela poput supe, čorbi, pita, jela sa roštilja i pečenja. Voće se često koristi za pravljenje rakije, džemova, sokova i slatkiša. Bilje poput kamilice, nane, majčine dušice i lavande koristi se za izradu čajeva i tinktura koji imaju umirujuća, antiseptička i protivupalna svojstva.

FOTO: https://www.cvetnabasta.rs

Biljni svet Paraćina je bogat i raznovrstan, a mešavina prirodnih i kultivisanih biljaka pruža važno bogatstvo za lokalnu ekonomiju, zdravlje i tradiciju.