Svoju prvu ćerku Aleksandra je dojila 12 meseci, a s obzirom na to da se zalaže da sva deca u porodici imaju ista prava i svoju drugu ćerku će dojiti makar toliko.
Dokazi da se virus prenosi dojenjem ne postoje, ali je sa druge strane dokazano da dojenje smanjuje mortalitet novorođenčadi, odojčadi i dece i doživotno utiče na imunitet, navodi se u saopštenju Nacionalnog programa za podršku dojenju. I u epidemijama i svim prirodnim katastrofama to je najvažniji prirodni resurs za ishranu novorođenčadi i odojčadi.
Samo oko 40% svih beba rođenih u toku godine isključivo je dojeno do šest meseci starosti, a samo 45% od tog broja dojeno je do druge godine života, podaci su Zavoda za javno zdravlje objavljeni povodom obeležavanja Međunarodne nedelje dojenja. Aleksandra je bila među porodiljama koje nisu imale problema sa uspostavljanjem dojenja i koja je još u trudnoći postavila ishranu svojih beba majčinim mlekom kao prioritetan cilj.
Mnoge mame su, pored Aleksandre, bile zadovoljne tretmanom koji su tokom i nakon porođaja imale u paraćinskom porodilištu što su pokazale izglasavši da je Porodilište OB Paraćin najbolje u kategoriji malih porodilišta u Srbiji. Veliko zalaganje svojih koleginica iz porodilišta da mame uspostave dojenje istakla je i patronažna sestra Doma zdravlja u Paraćinu Marina Dinić koja je dodala da je prvih petnaest dana nakon izlaska iz bolnice ključno za održavanje laktacije.
Iako u uslovima pandemije, ovogodišnja Svetska nedelja dojenja od 1. do 7. avgusta obeležava se pod sloganom „Podrži dojenje – za zdraviju planetu“ sa ciljem da se posebno skrene pažnja na pozitivan uticaj dojenja na kvalitet životne sredine. Majčino mleko je prirodna, obnovljiva hrana koja štiti životnu sredinu, proizvedena i isporučena bez zagađenja, pakovanja i otpada. Dojenje takođe doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida.