Ona je „trikonhalne osnove, sa pravougaonom priprato i kapelom, prozidanom uz njen južni zid. Po svojim arhitektonskim rešenjima crkva je najbliža moravskoj školi, ali kao jedna uprošćena varijanta“ – napisao je Miša Milenković u svojoj Monografiji Paraćina.
Pri zidanju crkve korišćen je lomljeni kamen u krečnom malteru, koji je bio crvene boje, karakteristične za zemlju oko Crnice. Krov je pokriven ćeramidom, a pod pločama od peščara.
U samoj crkvi nije sačuvan živopis, ali ostaci ikona postoje u paraklisu, koji je dozidan kasnije.
Karakteristike i značaj manastirskog kompleksa
Unutar bedema manastira, pored crkve nalaze se ostaci nekoliko velikih privrednih objekata.
„U zapadnom delu kompleksa nalazi se velika, glavna kapija, a nasuprot njoj manja, kroz koji je vodio skroviti put prema manastirima uzvodno. Duž unutrašnjih površina ogradnog zida prislonjeni su brojni privredni objekti i manastirski konaci“ navodi Milenković.
Mnogi ovi delovi manastira se danas samo naziru ali objekat koji je, pored same crkve i danas upečatljiv je velika keramička peć sa sušarom koja se nalazi u severozapadnom delu kompleksa. Postojanje peći, kao i kovačnice u kompleksu ukazuju na to da je bio Namasije bila, ne samo duhovni, veći privredni centar ovog kraja. Takođe, u kompleksu su pronađene i keramičke posude, oruđe, alati za razne zanate koji potvrđuju da je manastir opsluživao i dalju okolinu. Interesantno je da je na ovoj lokaciji pronađen i stari ugarski novac.