Oni to čine kroz petodnevni rad sa mentorima, nastavnicima i profesionalnim slikarima i umetnicima, savladavajući različite tehnike i stilove stvaranja. Pored slikarstva i ikonopisanja uče se i tehnike vajarstva i grafike, ali postoje i psihološke i književno-poetske radionice.
Za 27 godina je kroz ovu kolonije prošlo vise od 500 đaka iz različitih osnovnih škola čitave Srbije, a mnogi su kasnije postali uspešni i priznati umetnici. Neki od njih su se mnogo godina kasnije vraćali na Grzu, ali da bi učestvovali na Sisevačkoj likovnoj koloniji. Zbog toga se može reći da su ove dve kolonije duboko povezane i čine jednu potpunu celinu.
Likovna kolonija u Zabregi
U senci ove dve kolonije je ona koja se održava u selu Zabrega. Ona je, istina, nešto mlađa od pomenutih i postoji od 2010. godine, ali po kvalitetu radova i lepoti prirode i istorije koju nudi ni po čemu ne zaostaje za drugim kolonijama
Nju organizuje je Društvo “Petrus” iz ovog sela i, na neki način, ona predstavlja sintezu Sisevačke i Đačke likovne kolonije, jer se na njoj okupljaju, kako đaci i studenti, tako i afirmisani umetnici iz čitave zemlje. Takođe, ono što izdvaja ovu od drugih kolonija je to što se na njoj, od samog početka, okupljaju i fotografi i pesnici. Zbog toga Zabrega u periodu kada se održava kolonija predstavlja pravi mali umetnički raj.