U protekle dve godine, koliko traje pandemija koronavirusa, svaka treća osoba koja je preminula od posledica Covid- 19 virusne infekcije imala je loše regulisanu šećernu bolest. Tokom pandemije se pokazuje da osobe sa dijabetesom sa dobro regulisanim šećerom, imaju oko 40 odsto veći rizik od intrahospitalnih infekcija u poređenju sa onima koji nemaju dijabetes, dok je takav rizik čak pet puta veći kod pacijenata sa loše regulisanim dijabetesom.
Redovne kontrole i održavanje dobrog nivoa šećera u krvi ključni su za osobe sa dijabetesom. Po pravilu, redovne kontrole kod specijalista moraju se sprovoditi u intervalu od tri do šest meseci, pa je jasno da nemogućnost redovnog odlaska kod lekara i dalje predstavlja veliki rizik za obolele.
Dijabetes je specifično oboljenje, sa jedne strane veoma složeno jer zahteva veliku disciplinu i najčešće promenu životnih navika, ali sa druge strane, to je oboljenje sa kojim može normalno da se živi, ukoliko je bolest pod kontrolom.
Ako kontrola izostane, onda ulazimo na opasan teren, gde neadekvatna regulacija dijabetesa može da izazove zdravstvene komplikacije, opasne po život, kao što su kardiovaskularni problemi, bolesti bubrega, slepilo, neurološki problemi i drugi.
Prema podacima Međunarodne federacije za dijabetes u proseku svakoga dana 25 osoba u Srbiji umre od uzroka povezanih sa dijabetesom, što je više od 9.000 ljudi godišnje. Posebno je snažan uticaj dijabetesa na broj preminulih od kardiovaskularnih komplikacija. Bolesti srca su, sa 50.000 umrlih godišnje, daleko najčešći uzrok smrti u Srbiji. Nedavno sprovedena studija u 13 zemalja sveta na više od 10.000 pacijenata sa dijabetesom tipa 2, koji je ubedljivo najzastupljeniji, pokazala je da će svaki treći oboleli od šećerne bolesti ovog tipa razviti neku kardiovaskularnu bolest.
Nisu samo kardiovaskularne bolesti pretnja za osobe sa dijabetesom. Zbog loše regulisanog nivoa šećera u krvi deset puta se povećava mogućnost da razviju i bubrežno oboljenje, deset do 20 puta se povećava opasnost od amputacije stopala, a dijabetes je i među vodećim uzrocima slepila. Zato možemo reći da je dijabetes pandemija 21 veka i da bez obzira na to što globalna borba protiv koronavirusa ne jenjava, postoje načini da osobe sa dijabetesom, uz poštovanje epidemijskih mera da dođu do svojih endokrinologa. Tu su i privatne klinike, poput ordinacije “Marija Medic”, koja radi poštujući epidemijske mere. Redovne posete lekaru doprineće boljoj edukaciji obolelih o preporukama vezanim za ishranu, bolji uvid lekara u regulisanost šećerne bolesti i povećaće mogućnost otkrivanja prvih simptoma vezanih za hronične komplikacije
Uz disciplinu, adekvatnu terapiju i redovnu kontrolu osobe sa dijabetesom mogu da vode potpuno normalan život i zato strah od pandemije ne sme biti izgovor da se dijabetes ne drži pod kontrolom.
Autor teksta,
dr Marija Lazić, specijalista interne medicine i endokrinologije