Danas je Svetski dan prevencije utapanja

Danas je Svetski dan prevencije utapanja

Tokom vrelih letnjih dana najbolja opcija za rashlađivanje najčešće je voda odnosno odlazak na bazen. Istina, retko ko se pridržava gotovo obaveznih preporuka svetske zdravstvene organizacije i pravila na bazenima ili plivalištima na otvorenom. Aleksandra Tasić je dugogodišnji sertifikovani spasilac koja kaže da pre svega ulazak u vodu treba da bude postepen jer postoje rizične grupe.

Aleksandra je spasilac na bazenu u Hali sportova dve godine, a od 2009. je sertifikovani spasilac. Osim toga trener je u lokalnom plivačkom klubu i punih 15 godina vodi obuku neplivača sa decom do 18 godina starosti. Ona ističe da bazen ne bi trebalo da koriste osobe sa kožnim oboljenjima, otvorenim ranama, epileptičari ili osobe pod dejstvom alkohola i opijata. Na bazenu u SRC „7. juli“ istaknut je pravilnik u kojem još piše da je između ostalog zabranjeno skakanj i potapanje drugih plivača.

Sve ove podatke ističemo na Svetski dan prevencije utapanja koji se obeležava svakog 25. jula. Apel osim spasilaca prevashodno upućuje i Crveni krst. Da je ovo veliki problem čovečanstva govori i porazna statistika pa su Ujedinjene nacije 2021. godine usvojile rezoluciju o prevenciji utapanja. U Crvenom krstu kažu da se ovaj dan obeležava pod sloganom „Svako može da se utopi ali ne mora“, a Miroslav Mitrović rekao je da se za samo godinu dana u svetu utopi preko 230 hiljada ljudi.

Povremeno se dešavaju situacije na zatvorenim i otvorenim bazenima ito sa iskusnim plivačima, a spasioci tada savetuju sledeće.

Aleksandra Tasić često upozorava decu koja nisu u potpunosti obučena i spadaju u neformalnu kategoriju poluplivača da koriste plići ili deo velikog bazena u kojem je manja dubina. Uputila je apel građanstvu da poštuju pravilnik i preporuke i da deca koja nisu dobri plivači na bazen dolaze isključivo u pratnji roditelja.