Danas je Badnji dan, praznik ljubavi i pomirenja

Danas je Badnji dan, praznik ljubavi i pomirenja

Pravoslavni vernici u Srbiji obeležavaju Badnji dan tradicionalnim unošenjem i paljenjem badnjaka, liturgijama u hramovima i porodičnim okupljanjem za posnom trpezom pred jedan od najradosnijih hrišćanskih praznika Božić, kojim se proslavlja rođenje Isusa Hrista.

Badnji dan započinje rano i traje do kasno. Ujutru, pre izlaska sunca, domaćin odlazi u šumu po badnjak, koji se tek sa prvim mrakom unosi u kuću. Uz drvo se daruje i žito da bi naredna godina bila plodna.

Na Badnje veče se ne spava, već bdi i očekuje svečani trenutak rođenja Hristovog. Badnja noć je noć mira i iščekivanja radosti. Po običajnom kalendaru, danas se ništa ne iznosi iz kuće.

Ko se tokom godine sa nekim zavadio, na Badnji dan treba da se pomiri, kako bi Hristov rođendan proveo u miru i ljubavi. To nas i podseća da je opraštanje dar Božji i jedna od najtežih hrišćanskih vrlina.

U mnogim gradskim i seoskim sredinama tokom kasnog popodneva i večeri paliće se badnjak, a ovaj običaj je tradicija ugotovo svakoj seoskoj sredini u opštini Paraćin. Paljenje badnjaka u porti crkve Svete Trojice počeće večeras od 18 časova.

I ove godine lomljenje česnice, a u njoj 12 zlatnika

Sada već tradicionalno nakon Božićne Liturgije u utorak ujutru biće organizovano lomljenje česnice u paviljonu ispred Crkve Svete Trojice u Paraćinu. Sa blagoslovom paraćinske crkve organizacioni odbor ove manifestacije organizovao je još jednom dogadjaj koji Paraćinci uvek rado posećuju.

“I ove kao i prethodne godine imaćemo 12 zlatnika u česnici koju ćemo lomiti nakon Božićne Liturgije. Liturgija počinje u 8.30 i ovom prilikom pozivamo sve gradjane Paraćina da dođu i da zajedno prisustvujemo najpre Službi, a potom i da zajedno polomimo česnicu. U ime organizacionog odbora zahvaljujem se Opštini Paraćin i Turističkoj organizaciji Paraćina, Kolu Srpskih sestara pri Crkvi Svete Trojice, udruženjima gradjana UBOR (Udruženje boraca otadžbinskih ratova) i UPRS (Udruženje potomaka ratnika Srbije), marketima Tekijanka, SZTR Sančo, menjačnici COA, advokatu Nebojši Simiću, porodici Marinković, porodici Milošević, poljoprivrednicima sela Šavac i svima ostalima koji su dali svoj doprinos u organizaciji ovog dogadjaja. Naša Pravoslavna Crkva je saborna Crkva koja uvek poziva na sabranje pa tako i na ovaj način kroz učešće velikog broja ljudi, kako pojedinaca tako i  privrednika i udruženja želimo da pošaljemo poruku blagodarnosti, zajedništva i ljubavi prema bližnjim svojima.“ reči su Miloša Trandafilovića člana organizacionog odbora ovog događaja.

On je još jednom pozvao sve one koji dobiju zlatnike da se jave kako bi njihova imena bila upisana u letopis Crkve.