Dečiji strah od igle je donekle logičan koji vremenom obično postaje sve manji. Međutim postoji izvestan broj ljudi koji i u poznim godinama nisu prebrodili ovaj strah. Pitali smo naše sugrađane da li se oni, njihovi ukućani ili poznanici boje igle.
U paraćinskoj hali sportova u toku je vakcinacija protiv korona virusa, a od početka imunizacije u Paraćinu je utrošeno preko 12 hiljada doza. Marina Dinić jedna je od desetak medicinskih sestara koja vakciniše Paraćince. Na ovom poslu je angažovana oko dva meseca i tom prilikom je vakcinisala više stotina ljudi. Ona kaže da su osobe koje dolaze na vakcinaciju unapred psihički pripremljene na ubod iglom, da je njihov strah primetan i ne toliko čest.
Tripanofobija je ekstremni strah od medicinskih procedura koje uključuju upotrebu igle i šprica. Ovu pojavu objašnjava psiholog Opšte bolnice Paraćin Milica Bogdanović.
Simptomi kod osoba koje imaju određeni oblik tripanofobije su gubljenje daha, prekomerno znojenje, vrućina, suve usne, lupanje srca, povišen krvni pritisak i drhtavica, a u kontaktu sa objektom straha u okviru određene medicinske procedure. Ove reakcije izazivaju ekstremni distres i izbegavajuće ponašanje i u velikoj meri utiču na kvalitet života. Eliminacija ovog straha može se postići lečenjem odnosno nekim vidom psihoterapije.
Postoje i ostale tehnike koje mogu pomoći osobama koje imaju određeni oblik tripanofobije a to su: progresivna mišićna relaksacija, tehnike dubokog disanja i vizuelizacije. Ukoliko ova fobija ne prestane u pojedinim slučajevima potrebno je čak i lečenje farmakoterapijom.