Levačko vinogorje se poslednjih godina profiliše kao jedno od najboljih u Srbij, a proizvođači vina iz ovog kraja sve su češće dobitnici nagrada na festivalima i promenadama. Veliki broj njih okupio se hotelu Levač u Rekovcu gde su se na ovogodišnjem Vino festu osim vinara, predstavili proizvođači rakija, mesnih prerađevina, sireva i ambalaže. Ideja za osnivanje jedne ovakve manifestacije pokrenuta je 2017. godine rekao nam je predsednik ove male opštine Aleksandar Đorđević.
Među najistaknutijim proizvođačima vina iz Levča i okoline izdvajaju se vinarije Lastar i Miletić. U Ataru sela Sekurič vinarija Lastar ima 27 hekrata vinograda i proivodi godišnje oko 120 hiljada boca vina. Osvajači su brojnih nagrada na takmičenjima u Evropi, a jedna od najznačajnijih je najbolji šardone Balkana.
Marija Miletić je peta generacija vinara i vinogradara u Opariću kod Rekovca koji na Vino festu izlažu svoje proivode od početka ove manifestacije.
Među levačkim proizvođačima vina bilo je mesta i za Paraćince. Iako se skoro tri decenije bave proizvodnjom betona kompanija Ralević je prepoznatljiva i po dobrom vinu, a vinariju su registrovali 2018. godine. Njihovi kooperanti su iz levačkog vinogorja, a Ralevići ovu praksu već godinama ne menjaju, no ipak kažu da im je u planu da imaju svoje zasade.
A dobra vina na ovakvim manifestacijama uglavnom prate proizvođači sireva i to uglavnom dimljenih kao i mesnih prerađevina, suvog mesa, kulena i pršute.
Na 4. Vino festu u Rekovcu domaću hranu pripremilo je nekoliko udruženja žena iz ovih krajeva, a ova manifestacija je bila odlična priilka da se posetiocima i vinarima predstave proizvođači ambalaže.
Vinogradi u Levču proširuju se iz godine u godinu, tako da se vinova loza uzgaja na na sada već preko 400 hektara. Okolina Rekovca vekovima je poznata po vinovoj lozi, a ovo vinogorje pripada rejonu „Tri Morave“.
Svečanom otvaranju 4. Vino festa u Rekovcu prisustvovao je Episkop šumadijski Jovan, a tokom popodneva nastupli su članovi KUD-a „Levač“, tamburaši iz Paraćina kao i Radiša Urošević.