Poslednja nedelja februara je u znaku dana borbe protiv vršnjačkog nasilja jednog od najvećih problema školaraca u modernom dobu. Vršnjačko nasilje i te kako je prisutno u školama i može biti vrlo stresno, u nekim situacijama i kobno po decu. Ono se može manifestovati kroz pretnje, telesne povrede, odbacivanje, ruganje, zadirkivanje i ogovaranje. Nije lako prepoznati vršnjačko nasilje ali svakako postoje znakovi i simptomi.
Vršnjačko nasilje možemo podijeliti na dva glavna oblika, a to je fizičko i verbalno kao i emocionalno nasilje, seksualno, kulturološko i ekonomsko nasilje. Pandemija korona virusa negativno je uticala na porast slučajeva vršnjačkog nasilja kod mladih usled ograničavanja kretanja i promena sistema školovanja.
Izostanak iz škole, modrice, depresija, panični napadi, nesanica, povučenost, izbegavanje komunikacije, konzumiranje alkohola i opojnih droga samo su neki od simptoma i znakova pojave vršnjačkog nasilja. Jedan od najtežih ali ujedno i najvažnijih koraka ka rešavanju ovog problema je prijavljivanje osobe koja pokreće jedan od oblika vršnjačkog nasilja.
Širom sveta se obeležava Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, poznat i kao Dan roze majica – u znak sećanja na dečaka iz Kanade koji je postao žrtva zlostavljanja jer je, kako bi pružio podršku majci oboleloj od karcinoma dojke, u školu došao u roze majici. Zvanično se obeležava od 2007. godine i ima za cilj promovisanje nenasilnog rešavanja konflikata, promociju tolerancije i empatije.