Projekat podržala Opština Paraćin, po Konkursu za sufinansiranje projekata u oblasti javnog interesa za 2019. godinu
Ilija Gojković je rođen u Drenovcu, selu kod Paraćina, 2. avgusta 1854. godine. Zavšio je osnovnu školu u selu Sikirica, a nakon toga upisao kruševačku Gimnaziju. Već sa 16 godina, nakon samo dva završena razreda gimnazije, kao dobrovoljac stupa 1870. u vojsku Kneževine Srbije. Kako je bio među retkim koji su bili pismeni u vojsci, brzo je napredovao.

Kako nije završio vojnu školu, njegova karijera otpočela je pozicijom pisara i činom kaplara. Nakon nekoliko godina mukotrpnog rada i istrajnosti, 1876. dodeljen mu je prvi oficirski čin – čin potporučnika pešadije.
Od tog trenutka njegov napredak u vojsci kreće ubrzano uzlaznom putanjom, pre svega jer je sa izuzenom pažnjom i posvećenošću radio na usavršavanju svog vojnog znanja kroz praćenje svih inovacija na poljima tehnike i taktike ratovanja. Čin generala dodelio mu je kralj Milan Obrenović.
On je jedan od najvećih i najpoznatijih oficira naše vojske u Velikom ratu. Zanimljivo je da nije završio vojnu školu a stigao je do čina generala, što je po tadašnjim propisima bila moguća ali nesvakidašnja pojava, što svakako svedoči o njegovim sposobnostima i ličnim i profesionalnim.
General je sa srpskom vojskom i narodom preživeo albansku golgotu i povukao na Krf. Odatle je, uz saglasnost vrhovne komande, zbog bolesti prebačen na lečenje u Francusku.


„Stradao je junački, onako kako je i živeo, kako je i radio. Kao generalu, nemci su mu ponudili da ga evakuišu i da se preda. On je to odbio, čak je otvorio vatru na nemačku podmornicu i u toj borbi je i izgubio život“ – objašnjava istoričar Mišković.
Ovaj Paraćinac, jedini je srpski general koji je poginuo na bojnom polju u Velikom ratu. Iako nikada nije stekao čin vojvode, zbog svog herojskog čina i junačke pogibije mnogi su o njemu pričali kao o „pomorskom vojvodi“.
General je imao čak devetoro dece – petoricu sinova i četiri kćerke. Prema nekim izvorima, najstariji sin, Vojislav, bio je deo organizacije „Crna ruka“.
Danas, u znak sećanja na „pomorskog vojvodu“ takmičenje u daljinskom jahanju na Ljubičevskim konjičkim igrama nosi njegovo ime, a ulica generala Ilije Gojkovića pored Paraćina, postoji i u njegovom rodnom mestu, Drenovcu, kao i u Nišu i Požarevcu.