Institucija zadužena za očuvanje kulturrne i istorijske baštine Paraćina koja postoji od 1977. godine.
Projekat podržala Opština Paraćin, po Konkursu za sufinansiranje projekata u oblasti javnog interesa za 2019. godinu
Godinu dana kasnije pristupilo se adaptaciji „Ružićeve kuće“ prema potrebama muzeja, bogaćena je zbirka, a postavljene su i izložbe i odeljenja za istoriju, arheologiju, etnologiju i istoriju umetnosti. Muzej je svečano otvoren tri godine od iniciranja ideje, odnosno 1978. godine, na dan oslobođenja grada, 13. oktobra. Godinu dana kasnije imao je i prvu izložbu. Prvi radnici u muzeju bili su arheolog Marin Brmbolić i radnik u tehničkoj službi Miroslav Matić.

Logo zavičajnog muzeja IZVOR
“Zgrada je sagrađena kao jedan od prvih spratnih objekata u Paraćinu sa elementima neoklasicizma, što je bio čest slučaj sredinom 19. veka u Srbiji. Petar Ružić, viđeniji građanin varoši paraćinske, bio je veliki zagovornik razvoja prosvete u Paraćinu pa i šire. Tako je na njegov zahtev Ministarstvo prosvete odobrilo otvaranje prve dvorazredne gimnazije u Paraćinu, „Realčice“ 1878. godine.”

Ružićeva kuća

Deo praistorijske zbirke
Stalnu postavku odeljenja za arheologiju čina paleontološka, praistorijska, kao i antička i srednjevekovna arheologija i numizmatika. U nadležnosti ovog odeljenja je pedesetak registrovanih lokaliteta u Opštini Paraćin. Među njima su Slatina kod Drenovca, Turska česma, antičko naselje Sarmates, Momčilov grad, Petruška oblast… Odeljenje sarađuje sa Arheološkim institutom iz Beograda i Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Kragujevca, sa kojim je osnovalo arheološku radionicu koja ima za cilj istraživanje arheoloških lokaliteta ovog podneblja.
Radno vreme muzeja je od 8 do 20 časova radnim danima, broj telefona 035/562-035, mejl adresa info@muzejparacin.rs a sajt http://www.muzejparacin.rs. Takođe, aktuelnosti u vezi sa Zavičajnim muzejom se mogu pratiti i na njihovoj fejsbuk stranici.
Zbirku odeljenja za istoriju čine artefakti, fotografije i dokumenta političke, privredne, kulturne, vojne, sportske, gradske i moderno-numizmatičarske istorije. Ovo odeljenje poseduje zbirku od preko 500 razglednica i fotografija starog Paraćina, velike količine dokumenata i plakata iz raznih sfera života opštine, kolekciju satrog oružja…
Za kulturne specifičnosti i prezervaciju kulture Paračina i njegovih sela zaduženo je odeljenje za etnologiju. O njen fond spadaju proizvodi Srpske fabrike stakla kao i predmeti, posuđe, alati, oruže, nošnja karakteristična za ovaj kraj. Pored ova tri dela muzeja on ima i konzervatorsku radionicu, kao i muzejsku biblioteku koja ima više od 3000 stručnih radova i časopisa.
U Zavičajnom muzeju „Paraćin“ česte su i izložbe gostujućih postavki, a nije neobično da se na spratu „Ružićeve kuće“ održe i kavlitetne debate, predavanja i promocije knjiga.

Deo stalne postavke