Kanal M | Radio Televizija Paraćin
Obrazovanje

Praktična nastava i dualno obrazovanje u Masinsko-elektrotehničkoj školi

Mašinsko – elektrotehnička škola jedina je škola u Paraćinu koja je ušla u program dualnog obrazovanja. U saradnji sa  lokalnim kompanijama, učenicima u našem gradu omogućeno je  učenje kroz rad, a brojne lokalne kompanije prepoznale su  značaj ovakvog vida obrazovanja. Pre ovog programa Mašinska škola nudila je učenicima praksu u nešto manjem obimu koja je takođe bila izuzetno značajna.

Marko Cvejić, jedan je od učenika koji su završili ovu školu  na smeru Mehaničar grejne i rashladne tehnike, a koji je tokom školskih dana već počeo da stečeno znanje primenjuje u jednoj od većih kompanija, Vacsi DOO. Zahvaljujući svojoj školi njegov rad prepoznao je i poslodavac te je Marko ostao da radi u ovoj kompaniji, a o svom iskustvu i utiscima govorio je veoma pohvalno. Takođe, njegova razredna pohvalila je upornost i inicijativu, ne samo njegovu, već i ostalih učenika koji su na pravi način iskoristili mogućnost praktične nastave.

Vlasnik firme Vacsi DOO, Dejan Stamatović, govorio je o dugogodišnjoj saradnji sa Mašinsko-elektrotehničkom školom i prednostima praktične obuke kako za učenike, tako i za potencijalne radnike njegove firme.

Foto: Kanal M

: Jablanica Trans DOO jedna je od kompanija koja se odazvale programu dualnog obrazovanja omogućivši učenicima da se pratično obučavaju za rad.

Podsećamo dualno obrazovanje je deo sistema srednjeg obrazovanja i vaspitanja u kome se, kroz teorijsku nastavu i vežbe u školi i učenje kroz rad kod poslodavca stiču, usavršavaju i izgrađuju znanja, veštine i sposobnosti i stavovi, odnosno kompetencije. Profesor Mašinsko – elektrotehničke škole Miroslav Simić koji je ujedno i lider Tima za karijerno vođenje i savetovanje kaže da je dualno obrazovanje olakšalo povezivanje kompanija sa učenicima.

U procesu odabrira poslodavca pored učenika, važnu ulogu imaju i roditelji. Razgovori između kompanija i učenika se obavljaju u prisustvu roditelja, što omogućava i njima da se bolje upoznaju sa prednostima praktičnog rada kao i mogućnostima koje njihovo dete dobija. Irena Milosavljević, majka učenika Mašinsko-elektrotehničke škole Alekse Milosavljevića, govorila je o ovakvom načinu rada i prednostima koje ova škola nudi. Aleksa takođe ističe da nestrpljivo iščekuje početak rada u kompaniji.

Foto: Kanal M

Još jedan član Tima za karijerno vođenje je Stevan Tijanić, stručni saradnik i psiholog za Kanal M govorio je o tome kako se praktičan rad odražava na učenike i njihov način učenja.

Direktor Mašinsko-elektrotehničke škole Igor Jevtić prokomentarisao je da u njihovu školu dolazi sve veći broj učenika koji su zainteresovani, ohrabreni mogućnostima koje škola pruža i smatra da će i u narednom periodu biti sve više inovacija i novih saradnji.

Ozbiljnost u radu sa kompanijama, pratična obučenost i kvalitetan rad imperativ su ove školske ustanove. Budući učenici ove škole, kao i sadašnji treba da budu svesni značaja praktične nastave i mogućnosti koje ona nudi u povezivanju sa kompanijama, kao i u ostvarivanju karijere u modernim industrijskim granama. Najvažnija stvar koju treba da znaju je da dualno obrazovanje nije samo teorija, već konkretna priprema za profesionalni život i uspešno zapošljavanje.

Povezane vesti

Opštinsko takmičenje Pažljivkova smotra

Redakcija Kanal M

Jakša Marjanović – najbolji šahista Srbije u kategoriji do osam godina

Redakcija Kanal M

Aplikacija City and Me i u Paraćinu

Redakcija Kanal M