U prethodne dve godine, 27 medija nije se prijavilo na konkurse REM-za dobijanje, odnosno produženje dozvola koje su do tada imali za emitovanje televizijskog programa putem terestričkog digitalnog prenosa, rečeno je Udruženju novinara Srbije (UNS) u Regulatornom telu za elektronske medije.
Uvidom u Registar medijskih usluga na sajtu ovog tela, UNS je došao do podatka da od ovih 27 regionalnih medija, 25 ima važeću dozvolu za kablovsko emitovanje.
To praktično znači da su odustali od etra i odlučili da svoj program emituju isključivo putem kablovske televizije, piše na sajtu Udruženja novinara Srbije (UNS).
Naknade koje lokalni i regionalni mediji ne mogu da podnesu
Kako redom navode direktori i urednici medija sa kojima je UNS razgovarao, razlog za ovakvu odluku su visoki nameti koje terestrijalna dozvola sa sobom nosi, kako Regulatornom telu za elektronske medije, tako i Emisionoj tehnici i vezama.
Kako je UNS nezvanično saznaje od pojedinih koleginica i kolega, oko pola miliona, do milion dinara mesečno iznose nameti za REM i ETV, za zemaljsku dozvolu sa regionalnim pokrivanjem.
Dozvola za kablovsko emitovanje, koju takođe izdaje REM, znatno je jeftinija, a naknada ETV-u se u tom slučaju ne plaća.

Prema rečinma direktora Dejana Stojanovića Radio televizija Kanal M REM-u i ETV-u za zemaljsku dozvolu sa regionalnim pokrivanjem na godišnjem nivou plaća 5.158.308 dinara!
Kako je zaključeno na sajtu UNS-a u tekstu autora Kristine Kovač Nastasić iz Emisione tehnike i veza nisu odgovorili na pitanje ovog udruženja novinara koliko je emitera sa regionalnom terestrijalnom dozvolom za emitovanje bilo u multipleksu u januaru 2023. godine, januaru 2024, a koliko u januaru 2025. godine.
Kompletan tekst pročitajte na sajtu UNS-a na ovom linku