

Rukopisi studenata sa predavanja Vićentija Rakića
Jedno od njegovih prvih dela je „Funkcija vaspitanja u životu“ koje je napisao 1921. On upravo diskutuje i objašnjava značaj obrazovanja i vaspitanja za razvoj ličnosti i život u društvu. Takođe, objasnio je značaj urođenih i stečenih karakteristika ličnosti kao i ulogu okruženja u razvoju čoveka.
Veoma specifična dimenzija njegovog rada opisana je u njegovoj knjizi „Vaspitanje igrom i umetnošću“ koja je objavljena 1946. Naime, Rakić je samtrao da su igra i umetnost ključni za razvoj zdrave ličnosti jer oslobađaju svakodnevne učmalosti i stereotipija, utiču na razvoj sposobnosti za promenu i uravnotežuju ličnost. On je napomenuo i da je igra nešto što doprinosi razvoju socijalnih veština, odnosno, sposobnosti snalaženja u društvu, jer je po prirodi kolektivna.
Svakako jedan od značajnijih doprinosa nauci jeste njegov pristup organizaciji škole i nastave. O ovoj sferi nije mnogo pisao, ali su njegovi studenti u svojim beleškama sačuvali glavne ideje ovog pedagoga iznesene na kursu Opšte didaktike. Insistirao je na visokom nivou reda u šlkolama koji dooprinosi organizovanošću i razvoju radnih navika učenika. Zagovarao je kažnjavanje učenika kao sredstvo disciplinovanja samo kada sva druga sredstva ne urode plodom. Upozoravao je da nastavu stalno treba menjati i inovirati da ne bi upala u šablone koji bi je učinili manje delotovornim.
Pored ovih značajnijih dela i ideja napisao je i knjige „Opšta kultura duha i formalno obrazovanje“ 1926., „Obrazovanje volje“ 1920., „Posmatranje nastave“ 1935., „O razvoju inteligencije“…

Biblioteka Vićentije Rakić u Paraćinu