U Osnovnoj školi “Radoje Domanović” roditeljima učenika održano je predavanje o bezbednosti na internetu. Cilj ovog predavanja bio je da se pruže informacije o svim mogućim opasnostima na internetu kojima deca mogu biti izlozena, kako bi se podigla svest o sigurnosti i zaštiti na mreži. S obzirom na to da deca svakodnevno koriste internet za različite aktivnosti, a često nisu svesna svih negativnih aspekata ove digitalne stvarnosti, predavanje je bilo veoma korisno i edukativno. Minstarstvo informisanja i telekomunikacije je pre osam godina osnovalo Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, to je prvi i jedini institucionalni mehanizam u region koji se bavi prijavom digitalnog nasilja kada su u pitanju maloletna lica, a o ovom program i načinu funkionisanja prisutnima je govorila Emina Beković, predstavnica Ministarstva informisanja i telekomunikacije.
Danas kada mladi provode veliki deo svog vremena na internetu, mnogi nisu dovoljno informisani o njegovim lošim stranama. Dok internet nudi brojne mogućnosti, od učenja i zabave do povezivanja s prijateljima, on takođe nosi i brojne opasnosti, o kojima deca često nemaju nikakvo znanje. Veoma je važno da se deca na vreme edukuju o mogućim pretnjama, zloupotreba ličnih podataka, neprimerenih sadržaja, online prevare i mnoge druge opasnosti koje ih mogu ugroziti. Da je situacija ozbiljna govori podatak da je ovaj kontakt centar zabeležio više desetina hiljada poziva u kojem su prijavljeni neki oblici internet zloupotrebe.

Na predavanju je posebno naglasena važnost odgovornog ponašanja na internetu. Zloupotreba društvenih mreža, kao i zlostavljanje putem interneta, bile su teme koje su roditeljima i deci otvorile oči na ozbiljnost problema. Prema podacima, digitalno nasilje doživelo je čak 66% srednjoškolaca i svaki drugi osnovac, a jedno od četvoro dece doživelo je više od jednog puta internet nasilje. Iako ono ne uzrokuje fizičke povrede, može izazvati psihičke probleme. Deca koja su meta vršnjačkog nasilja putem interneta često su depresivna, uznemirena i tužna.
Jedan od ključnih saveta koji su roditelji čuli jeste kako da efikasno prate online aktivnosti svoje dece, bez narušavanja njihove privatnosti, ali i kako da ih podstiču na dijalog o onome što rade na internetu. Roditelji su informisani o alatima za roditeljsku kontrolu, sigurnosnim postavkama na uređajima i važnosti razgovora sa decom o tome s kim komuniciraju online i kakav sadržaj konzumiraju. Emina Beković ističe da je upravo edukacija roditelja od ključne važnosti kako bi deca bila bezbedna, a da je broj 19833 uvek otvoren za prijavu svake potencijalne opasnosti pa čak i za pružanje saveta roditeljima o tome kada je pravo vreme da dopuste deci upotrebu društvenih mreža i video igrica.
Predavanje je otkrilo mnoge aspekte internet sigurnosti koji nisu u dovoljnoj meri razrađeni u svakodnevnim razgovorima. Roditelji su stekli jasniji uvid u to kako mogu da pomognu svojoj deci da bezbedno koriste internet, da prepoznaju rizične situacije i da nauče kako da se zaštite od potencijalnih opasnosti. Podsećamo, Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu na broj 19833 mogu pozvati svi građani kao i deca ukoliko primate neki vid nasilja na internetu, plasiranje neprimerenog sadržaja, krađu identiteta ili dožive bilo kakav oblik pretnji i ucene.