
Paraćin u Velikom Ratu
Uvertira za haos bio je dolazak 10000 izbelgica sa severa Srbije u oktobru iste godine. Zajedno sa njima, u povlačenje su se dale i srpske trupe ali i Paraćinci. Svi oni su napustili grad 22. oktobra 1915. nakon što su digli u vazduh prugu i most preko Crnice. Iste noći su u Paraćin došli Nemci. Granica između bugarske i nemačke okupacione zone bila je upravo na reci.

Tri godine kasnije, 12. oktobra ili 25. okotobra po novom kalendaru 1918. godine, nakon proboja Solunskog fronta, srpska armija pod vođstvom generala Petra Bojovića, majora Marka Pavlovića i Đorđa Tomića savila je levo krilo 11. nemačke armije kod Lešja i ušla u Paraćin. Paraćinci su ponovo bili slobodni, ali ni ova kao ni prethodne dve slobode, nisu dugo trajale.
U ovom ratu poginulo je 194 paraćinca, a grad je bio gotovo sravjen sa zemljom. Savremenik tih događaja i kasnije prvi čovek grada Kosta Hadži-Vidojković napisao je delo o oslobođenju grada nazvavši ga „Katastrofa Paraćina“.
Drugi svetski rat – slobodni Paraćin i njegovi heroji
Prema dostupnim izvorima može se zaključiti da je tokom okupacije za vreme Drugog svetskog rata u ovim krajevima postojala Paraćinsko-ćuprijska partizanska četa. Njeni pripadnici bili su komunisti i skojevci ovih mesta, a među glavnim ciljevima bili su napada na Senjski rudnik, kako bi se rudari prudružili četi a Nemcima onemogućila ekspoatacija ruda.
Ova četa je postepeno prerasla u Drugi pomoravski partizanski odred i tokom perioda rata on je imao mnoge akcije sabotaže okupatora.

Doček ruskih vojnika u Paraćinu 13. oktovra 1944

Oslobođenje u Drugom svetskom ratu