„Dođi u park posle šestog časa, čeka te iznenađenje, ali ne govori nikome jer onda neće biti iznenađenje“, ovo je poruka na koju su đaci trećeg razreda osnovne škole „Radoje Domanović” dobili zadatak da odgovore. Ovom vežbom članovi Crvenog krsta pokušali su da približe osnovcima temu nasilja na internetu i čuju kakav je njihov stav o ovome.
Predavanje o prevenciji digitalng nasilja (cyberbullying) jedna je od tema u okviru programa o promociji humanih vrednosti. Već godinama Crveni krst uz pomoć srednjoškolaca volontera, organizuje edukativna predavanja za osnovce svih škola u Paraćinu. Na ovaj način učenike nižih razreda upoznaju sa temama koje su za njihov uzrast važne.
Pravljenje naloga na društvenim mrežama kod nadolazećih generacija počinje sve ranije, te su đaci nižih razreda već sada upoznati sa platformama poput Tik Toka i Instagrama. Svoje profile na ovim društvenim mrežama ali i na ostalim, često dele olako, ne razmišljajući o posladicama koje mogu izazvati. Posedovanje pametnog telefona kod najmlađih je postala uobičajena stvar, a ono što bi pored roditeljskog nadzora bio i obavezan vid edukacije jesu ovakva predavanja koja bi morala postati redovan deo obrazovnog sistema, smatraju u paraćinskom Crvenom krstu. Na ovaj način bi deca bila zaštićena od potencijalne opasnosti kako na internetu, tako i na ulici.
„Nemoj mi pisati, ja te ne poznajem i ne želim da dođem“ , „Moram posle škole odmah kući, ne intresuje me iznenađanje“, samo su neki od odgovora koji bi ovi devetogodišnjaci poslali nepoznatoj osobi koja im pošalje poruku. Niko od njih ne bi pristao što govori o tome da su mlađe generacije u velikoj meri upoznate sa tim koliko moraju biti oprezni u razgovoru sa nepoznatim ljudima što je u najvećoj meri zasluga roditelja.