Pod sloganom „Život bez duvana – za bolju budućnost“ poslednjeg dana januara obeležava se Nacionalni dan bez duvana sa ciljem podizanja svesti o štetnim posledicama duvanskih proizvoda po zdravlje ljudi. Naše sugrađane pitali smo u kojoj meri im smeta duvanski dim.
Posledice konzumiranja duvanskog dima mogu biti različite. Pušač se kvalifikuje kao zavisnik kada mu je potrebna cigareta bez obzira na situaciju. Psiholozi smatraju da pušenje može da se okarakteriše i kao navika.
I pored toga što je Srbija ratifikovala Konvenciju o kontroli duvana, ona još uvek nije uvela Zakon o zabrani pušenja cigareta u svim zatvorenim javnim prostorima. Paraćince smo pitali da li oni podržavaju potpunu zabranu pušenja na javnim mestima?
Postoje brojni načini za odvikavanje od duvana, ali najvažnije u tom procesu je istrajnost u toj odluci. Stručna pomoć u vidu savetovanja i uz primenu medikamenata povećava šansu da pušač koji pokušava da prekine stvarno i uspe u tome.
Pušenje u radnom prostoru zabranjeno je 2010. godine, a još uvek nije u potpunosti poznato kada će dugo očekivana izmena Zakona o potpunoj zabrani. Prema podacima Klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, od raka pluća na teritoriji naše zemlje godišnje premine preko 5000 ljudi.