Na Jeremitskom potoku izgrađena je bujična pregrada kao sistem zaštite od velikih voda reke Crnice. Ona predstavlja preventivu za budućnost kojom se umanjuju posledice od velikih voda, a samim tim i erozija koje su se često dešavale na takozvanom gonjem toku reke koja prolazi kroz opštinu Paraćin.
U opštini Paraćin izgrađene su četiri bujične pregrade, a osim ove postoje i one na reci Grzi, Suvari i na Čestobrodici. Vlada Janković osnivač Udruženja UNEKOOP smatra da su u JP Srbijavode prepoznali značaj izgradnje kako je on rekao antierozivnih prepreka i kaže da postoji još nekoliko metoda za ublažavanje posledica od velikih voda.
Dobrim delom sliva reke Crnice izražen je erozivni karakter obale i to u brojnim selima u opštini Paraćin, a i šire. Selo Svojnovo ima problem sa erozijom zemljišta na Velikoj Moravi kao meštani sela Izvor sa rekom Grzom.
Za izgradnju četiri antierozivne prepreke utrošeno je 500 hiljada evra što je dopunski projekat uređenja korita reke Crnice u dužini od skoro 11 kilometara vrednosti 4 miliona evra. Donator finansiskih sredstava za izgradnju objekata koji ublažavaju ili pak sprečavaju poplave, bujične vode i eroziju je Evropska unija preko Austrijske agencije ADA, a radove je izvodila jedna slovenačka firma.
Poslednjih meseci sprovodi se projekat „Ka klimatski otpornijem Paraćinu“ čiji je nosilac udruženje UNEKOOP, a partnerska organizacija Udruženje EKOS. Njihov zajednički cilj je da pre svega opštinskim vlastima ukažu na sve veće posledice klimatskih promena i smanjenjem ranjivosti na bujičnu eroziju. Projekat ka „Klimatski otpornijem Paraćinu“, udruženja UNEKOOP, podržan je kroz Program „Snažno zeleno“, koji se realizuje u okviru projekta Zeleni inkubator, a sprovodi ga Beogradska otvorena škola, u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije i Inženjerima zaštite životne sredine. Projekat se realizuje uz podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert.