Izrada crepulja u Rujištu kod Ražnja – završetak istraživanja

Izrada crepulja u Rujištu kod Ražnja – završetak istraživanja

Završeno je istraživanje na projektu Ražanjsko crepuljarstvo i izrada crepulja u Rujištu kod Ražnja, a dobijeni rezultati donose nekoliko veoma zanimljivih činjenica. Projekat pokrenut 2019. godine kada je i način izrade crepulja uvršten i upisan u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa.

Izradom crepulja se u Srbiji bavi veoma mali broj ljudi, a zbog mesta gde su nekada nastajale nazivane su Ražanjke. Istraživanje je pokazalo da su se izradom ovih posuda nekada bavile brojne porodice u Rujištu i njegovoj okolini, tačnije njih četrdesetak, a danas svega dve, porodice Radojević i Karastojković. Prethodnih decenija crepulje su rabadžije prodavale po selima.

Crepulje se prave isključivo od dve vrste gline koje se nalaze samo na crepuljarskom brdu, a to su takozvana lulavica i crepuljarski pesak i retko od bele gline koju je veoma teško naći. Značaj ovog projekta po opštinu Ražanj i tamošnju Turističku organizaciju je ogroman jer stari zanati su jedan od znakova raspoznavanja ove sredine na brojnim manifetsacijama. Tokom prethodne tri godine rađen je i kraći dokumentarni film, koji je doživeo ogroman uspeh pobedivši na Vrmdža festu 2021. godine.

U crepuljama sa rupom, peku se hleb i pogača, a u crepuljama bez rupe se pripremaju različita jela. Izradom crepulja u selu Rujište tradicionalno se bave muškarci, ali danas ovim zanatom počinju da se bave i žene. Istraživanje na projektu Ražanjsko crepuljarstvo i izrada crepulja u Rujištu kod Ražnja, sufinansiralo je Ministarstvo kulture i informisanja uz veliku podršku opštine Ražanj.