Ova dan se obeležava kao godišnjica osnivanja Svestke zdravstvene organizacije (SZO), a tom prilikom skreće se pažnja svetske javnosti na naznačanie probleme sa zdravljem ljudi na globalnom nivou.
Tema ovogodišnjeg Svetskog dana zdravlja glasi: „Zdravi počeci, budućnost puna nade“.
Ona nosi poruku da svaka žena zaslužuje da dobije podršku u održavanju zdrave trudnoće i u porođau, a društvo i zdravstveni sistem treba da osiguraju odgovarauću postnatalnu zaštitu za svaku majku i novorođenče, podseća Crveni krst.
Svetskim danom zdravlja 2025 započeće jednogodišnja kampanja SZO o zdravlju majki i novorođenčadi koja će podstaći vlade i zdravstvene službe da pojačaju napore za okončanje smrtnih ishoda kod majki i novorođenčadi koji se mogu sprečiti i da daju prioritet očuvanju zdravlja i blagostanja žena u vezi sa materinstvom.
Da svaka žena i beba mogu da prežive i napreduju
Među ciljevima ovogodišnje kampanje SZO ističu se:
– Prepoznavanje svih faktora koji nepovoljno utiču na preživljavanje majki i novorođenačadi;
– Zagovaranje efetivnih ulaganja za poboljšanje zdravlja majki i novorođenčadi;
– Podsticanje zajedničkih akcija u zajednici za davanje podrške roditeljima, ali i zdravstvenim radnicima koji pružaju zaštitu majkama i novorođenčadi;
– Kontinuirano pružanje korisnih zdravstvenih informacija u vezi sa trudnoćom, porođajem i postantalnim periodom.
Prema navodima SZO svake godine u svetu gotovo 300.000 žena izgubi život tokom trudnoće i porođaja, dok više od dva miliona novorođenčadi premine tokom prvog meseca života. Svakog dana u svetu 800 žena umre od uzroka povezanih sa trudnoćom i porođaem, na koje se može uticati.

Zaštita majki i beba u Srbiji
Zdravstvena zaštita žena, dece i omladine na našim prostorima regulisana je odgovaraudim zakonskim i podzakonskim aktima, programima i stručno metodološkim uputstvima, koja se u značanoj meri oslanjaju na međunarodna dokumenta iz ove oblasti. U Republici Srbii postoji duga tradicija brige o deci koja se i danas neguje.
U Srbii, smrtnost žena koja je u vezi sa trudnoćom i porođaem varira, ali generalno ima opadaući trend. Broj umrlih majki za vreme trudnoće, porođaa i babinja (6 nedelja nakon porođaja) na 100.000 živorođenih iznosila je 14,9 u 2012. godini, dok je u 2023. godini smrtnost majki iznosila je 9,8.
Prema podacima UNICEF-a za 2020. godinu, procene smrtnosti majki u Srbii su za 20% do 50% više nego u zemljama Evropskog regiona (Srbia 10, Grčka 8, Nemačka 4).
Kvalitetna zdravstvena zaštita i briga o dobrobiti majke i deteta znači brigu o budućnosti narednih generacija. Trudnoća predstavlja novo i posebno iskustvo u životu žene i svaka naredna trudnoća je izazov, ali i jedinstveni događaj za ginekologa koji prati zdravlje trudnice i deteta tokom trudnoće i porođaja.

Kroz redovne preglede trudnice, ginekolog može pravovremeno da otkrie patološka stanja u trudnoći i da pruži neophodnu zdravstvenu podršku majci i detetu. Nažalost, postoje i neželjeni događai tokom trudnoće i porođaja koji se ne mogu unapred predvideti ali redovnim pregledima i poštovanjem i primenom visokih zdravstvenih standarda i važećih medicinskih preporuka, značajno se smanjue učestalost neželjenih događaja i pruža sigurnost trudnicama. Cilj je da svaka trudnica dobije naveći mogući nivo zdravstvene zaštite kojim se omogućava zdrava trudnoća i nabolji ishod porođaja
Dok u Srbii većina žena ima pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i svou trudnoću prati kroz redovne prenatalne preglede, ipak postoje razlike u odnosu na mesto i uslove života, pa tako skoro petina trudnica iz najsiromašniih društvenih grupa ne realizue minimum četiri posete ginekologu tokom trudnoće.
Treba težiti da saveti o zdravoj trudnoći, rizicima koji mogu da ugroze zdravlje majke i deteta, znacima za njihovo pravovremeno prepoznavanje kao i informacie o značaju i načinima za pristup zdravstveno službi dosegnu svaku trudnicu, uključuući i one iz ruralnih sredina i socialno ugroženih domaćinstava.
