U svakodnevnom životu često čujemo pojmove pedagog, psihijatar i psiholog, ali mnogima nije jasno ko šta radi i kome se obratiti u određenim situacijama. Iako se bave ljudskim ponašanjem i pre svega mentalnim zdravljem, razlike među njima su značajne. Briga o mentalnom zdravlju je itekako važna pa tako i odlazak ovim lekarima ne treba doživljavati kao sramotu, a potražiti pomoć je znak snage, a ne slabosti. Psiholog paraćinskog Doma zdravlja Goran Ristić objasnio je ključne razlike između ove tri profesije koje na posletku povezuje ista stvar, pomoći onima kojima je to potrebno.
U najvećem broju slučaja najviše predsrasuda i mešanja profesija ima zapravo između psihologa i psihijatra. Psiholog pruža podršku u emocionalnim krizama, stresu, anksioznosti i svakodnevnim životnim izazovima, dok je psihijatar lekar koji leči teže mentalne probleme i može prepisivati terapiju lekovima.
Psihijatar je lekar specijalista za mentalno zdravlje. On dijagnostikuje i leči ozbiljne poremećaje poput depresije, bipolarnog poremećaja, psihoze, napada panike i sličnih stanja. U slučaju ozbiljnih i dugotrajnih simptoma, psihijatar je prava adresa.
U najkraćem rečeno – psihologija izučava čoveka od rođenja do smrti kroz 24 sata dnevno u datim okolnostima kaže Ristić.
Iako je odlazak psihologu u mnogim sredinama i kod starijih generacija još uvek tabu tema, mlađi naraštaji ipak ne misle tako. Mentalno zdravlje je podjednako važno koliko i fizičko, a razgovor sa psihologom može pomoći svima, bilo da prolaze kzoz tešku životnu situaciju, osećaju anksioznost, depresiju ili imaju traume iz prošlosti.
Briga o mentalnom zdravlju ne bi trebalo da bude izuzetak već pravilo. I uprkos tome što se pedagog, psihijatar i psiholog poistovećuju imaju različite uloge, a svako od njih pruža podršku na svoj način. Prvi korak ka rešenju često je razgovor. U svetu u kom se fizička bolest leči bez ustručavanja, vreme je da i o mentalnom zdravlju govorimo otvoreno, bez straha i osude. Budite blagi prema sebi i drugima jer možda baš vaša reč podrške nekome otvori vrata ka ozdravljenju.