Srednjevekovna oblast u Opštini Paraćin na kojoj je nekada postojalo više od 40 manastira
Na nekih 14 kilometara severoistočno od Paraćina nalazi se selo Zabrega. U ataru ovog sela i oko njega u kanjonu reke Crnice postoji oblast koja se naziva Mala Sveta gora. Ona predstavlja kompleks od desetak manastira i crkava nastalih od kraja 14. do sredine 15. veka. U ovom periodu vlastela i monasi, svesni opasnosti od najezde Turaka, počinju da podižu manastire na teže pristupačnim lokacijama, te kotlina Crnice i brdovitost Zabrege postaju idealno mesto za to.
Mala Sveta gora se prostirala na oko 550 kilometara kvadratnih i na ovom kompleksu istorijski je evidentirano vise od 40 manastira, kao i sedam utvrđenja i nekoliko pećina u kojima su živeli Sinaiti. Oni su bili monasi pustinjaci koji su, uglavnom nakon Kosovskog boja, došli u ove krajeve, nalazili utočišta u manastirima i u mnogome uticali na razvoj vere, pismenosti i duhovnosti.

Manastirski kompleks Sveti Jovan Krstitelj
Trebalo bi napomenuti i to da se ovaj deo opštine naziva i Petruška oblast jer je tu nekada postojao srednjevekovni grad Petrus. Zapravo, u okviru njega su i nastajali svi manastiri, te je preciznije reći da je ova oblast šira od one koju nazivamo Malom Svetom gorom.
ЦрниБомбардер!!! (преузето са Викимедијине Оставе)
Petrus, Kula nad klisurom
Pretpostavlja se da je ovaj grad u nekom obliku postojao još u vreme rimskog cara Justinijana, a u vreme Nemanjića, grad su najpre naselili monasi, a zatim su njime gospodarili župan Vukoslav i njegov sinovi Držman i Crep. Danas postoje ostaci koji svedoče o značaju i veličini ovog grada. Na platou nekadašnjeg grada nalazi se jedan nesvakidašnji prizor – ogromna stena iz koje je iznikla divlja višnja. Legenda kaže da je žena Đurađa Brankovića, u narodu poznata kao Prokleta Jerina donela u svojoj kecelji. Sam kamen se, prema predanju, naziva Krstata stena.

stena Proklete Jerine

Manastir je podignut na malom platou pokraj Crnice tako da svojim severnim zidom gotovo dodiruje reku. Njegova osnova ima oblik nepravilnog trapeza koji zapravo prati oblik terena na kojem je podignut. Kao i skoro svi manastiri tog vremena, i ovaj je građen tako da mu je teško prići, odnosno da je veoma dobro zaštićen prirodom oko sebe. Tako je i danas prilaz manastiru moguć samo sa zapadne strane, preko reke.
Crkva u Namasiji
Za crkvu u okviru manastira, koja je jedini deo kompleksa koji i danas u potpunosti stoji, se pretpostavlja da je bila posvećenja Svetom Nikoli. Ona se nalazi u samom centru kompleksa i duga je 13,40 i široka 7,6 metara. Zidovi su debljine 80 centimetara i očuvani su do visine od 1 metra.

Crkva u Namasiji

FRESKOPIS
Manastir je postojao i bio aktivan do polovine 17. veka, kada se pretpostavlja da je izgoreo u velikom požaru.
U periodu od 1972. do 1979. kompleks Namasije je u potpunosti arheološki istražen, a pojedini pronađeni ostaci su konzervirani. Kompleks Namasija u Zabregi utvrđen je za kulturno dobro – spomenik kulture od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac 1975. godine a za nepokretno kulturno dobro od velikog značaja odlukom Skupštine SRS 1983. godine u sklopu zaštićene spomeničke celine Petruška oblast.

Sušionica u Namasiji
U poslednjih nekoliko godina društvo „Petrus“ iz Zabrege teži do obnovi i restaurira Namasiju prikupljajući novac kroz različite akcije, projekte i druge aktivnosti. Težnja je da se kompleks i crkva hidroizoluju i da se zamene i srede krov i vrata, te da se ovaj značajni istorijski, ali i turistički potencijal sačuva od zaborava.